Jak przygotować się do ciąży?

Warto zrobić to świadomie, bo daje to szansę urodzenia zdrowego dziecka. W dzisiejszym świecie dzieci chorych rodzi się coraz więcej, często choroby pojawiają się nie od razu po urodzeniu, ale nawet parę lat później. Ma to związek z tym, że kobieta zachodząc w ciąże nie dbała o swoje zdrowie, bądź też w trakcie ciąży i w czasie karmienia nie zwracała uwagi na to co je. Do momentu zapłodnienia żywienie i stan zdrowia partnera również jest istotny.

Często słyszę komentarze kobiet (i nie tylko): „bez przesady, moja mama jadła co chciała, miała taką i inną chorobę i popatrz, nic mi nie jest, jestem zdrowa”. Szczerze? To masz kobieto fart 🙂 Ale istnieje jeszcze kwestia czy na pewno jesteś zdrowa i czy problemy ze zdrowiem nie pojawią się za jakiś czas. Inną sprawą jest fakt, że dziś ludzie kompletnie się nie badają, więc nawet nie wiedzą, że coś im dolega. Choroba przez długi czas może nie dawać konkretnych oznak, a mimo wszystko siać spustoszenie w organizmie. I czasem lepiej samemu zadbać o siebie, niż czekać, aż lekarz w końcu zauważy wskazania do badań.

Jakie badania zrobić przed ciążą?





Kobieta, która chce zajść w ciąże musi zadbać swoje zdrowie, czyli znów powracamy do badań krwi. Jakie? Początkowo najlepiej zacząć od podstawowych badań o których pisałam w artykule Badania krwi – dlaczego są tak ważne przy ustaleniu indywidualnej diety?

Pamiętaj, że wiele z nich przysługuje Ci na fundusz.

Badaniem, które nie jest refundowane, a jest bardzo ważne, jest gen MTHFR – polimorfizm C677T oraz A1298C. Ważne jest aby sprawdzić oba. To badanie robią zarówno panowie jak i panie. Dlaczego? Gdy gen uległ mutacji, wtedy nasza metylacja jest zaburzona. ciazaPrawidłowa metylacja to między innymi usuwanie toksyn z organizmu. Zaburzenie genu często wiąże się z wysokim wskaźnikiem homocysteiny oraz problemem z przyswajaniem między innymi kwasu foliowego. Dlatego często suplementacja zwykłym kwasem foliowym, a nie jego zmetylowaną formą nie daje efektu, a wręcz szkodzi. Wiedząc, że macie defekt genu możecie oszacować w jakim stopniu waszego dziecko jest także na to narażone. Wiedząc to, możecie zminimalizować urodzenie dziecka autystycznego.

Po porodzie, takie badanie należy również zrobić dziecku. Jest to bardzo istotne. Jeżeli organizm tak małego organizmu nie umie sobie poradzić z usuwaniem toksyn, to jak ma poradzić sobie z aplikacja dużej dawki różnych szczepionek. Szczepionki jest to temat dość kontrowersyjny ostatnio, ale o tym może innym razem. Nie mówię, że wszystkie szczepionki są złe, ale u takich dzieci często dochodzi do bardzo dużych powikłań zdrowotnych. Jest coraz więcej takich przypadków, z długiem pobytem w szpitalu włącznie.

Ważnymi badania są toksoplazmowa IgG i IgM, cytomegalia IgG i IgM i listeria IgG i IgM, różyczka. Są one groźne dla płodu. Ważne, aby wiedzieć, czy przeszłyśmy chorobę czy też nie, czy może jesteśmy w trakcie- ponieważ niektóre z nich mogą przebiegać bezobjawowo.

Jeżeli mamy zamiar zajść w ciąże, to czas na duże zmiany w diecie i wprowadzanie nowych produktów jest teraz. Czas ciąży to nie moment na eksperymenty czy nie daj Boże – odchudzanie!

To czy mamy insulinooporność, hashimoto (lub inna chorobę autoimmunologiczną), PCOS, nietolerancje czy jeszcze coś innego, a może wszystko na raz :), warunkuje to jak będzie zmieniać się nasze podejście do diety. Choroby należy wyciszyć jak najbardziej. Często występuję problem z zajściem w ciąże u Pań z problemami układu immunologicznego, ponieważ organizm atakuje zarodek jako coś, co trzeba zniszczyć. Więc jeśli wiesz, że masz chorobę autoimmunologiczną, a z każdą próbą zapłodnienie in vitro nie udaję się, to zajmij się swoim zdrowiem. Zwiększy to szanse zajścia w ciąże, może nawet uda się w sposób naturalny 🙂

Warte uwagi jest wykonanie badań na nietolerancję pokarmowe. Można je wykonać przed ciążą, w trakcie, jak i po. Nietolerancje matki – to nietolerancje dziecka. Płacz malucha może oznaczać, że kobieta zjadła coś, czego nie powinna, ponieważ sama ma na to alergie czy nietolerancję. Dziecko w takim wypadku, także może reagować na te same produkty.

Dieta przed ciążą – jak powinna wyglądać i co zawierać

  • Produkty bezglutenowe 🙂 Biorąc pod uwagę, że większość z nas obecnie „coś ma” ze swoim zdrowiem, po pierwsze warto wykluczyć szczególnie pszenicę i nabiał. Jeśli chcemy iść dalej to polecam dietę bezglutenową. Wybieramy produktu nie zawierające z natury glutenu a nie gotowce z marketu typu chleb pszenny bezglutenowy, bo to nie o to w tym chodzi.
  • Warto sięgać po zielone warzywa, które zawierają siarkę. Pomaga ona odżywić nasze komórki. Jest ważna w produkcji kolagenu.
  • Jeżeli nie mamy alergii czy nietolerancji, ważne są jaja… całe jaja 🙂 Im bardziej płynne żółtko w naszej jajecznicy tym lepiej. Dlatego warto zadbać o ekologiczne jajka.
  • Nie bójmy się wątróbki. Raz w tygodniu niech pojawi się na naszym talerzu. Jest bardzo odżywcza i nie musimy się jej obawiać
  • Postawmy na zdrowe tłuszcze. Nie bójmy się tłuszczu zwierzęcego. Boczek nie jest tak zły :). Należy ograniczyć tłuszcze roślinne, które działają prozapalnie. Obecnie większość osób przeładowuje się omegą 6, co prowadzi do złych proporcji między omegą 6 a omegą 3.
  • Warto ugotować bulion na kościach szpikowych i kurzych łapkach. Super źródło m. in. Kolagenu.
  • Jeżeli nie mamy przeciwwskazań, jedzmy owoce.
  • Warto wprowadzić superfoods. Oczywiście nie wszystko na raz. Np. acai, acerola, aronia, chlorella, spirulina, chia czy maca. Każde z nich ma mnóstwo pozytywnych właściwości.
  • Jeżeli odstawiając nabiał ktoś boi się o niedobór wapnia (dla tych co jeszcze nie wiedzą – nabiał wcale nie jest dobry źródłem wapnia) można zrobić sobie kurację skorupkami z jaj (oczywiście ekologiczne jaja muszą być w tym wypadku). Terapie stosuje się 30dni dwa razy do roku. Warto też wiedzieć, że wapń znajduję się w zielonych warzywach, bulionie z kości, w wodzie mineralnej. Tłuszcz w diecie jest niezbędny do prawidłowego wychwytu wapnia.

Jakie brać suplementy w przygotowaniu do ciąży?

Suplementacja zależy od tego, z czym się zmagamy. Dlatego nie mogę napisać tu całej gotowej listy. Jednak na pewno warte uwagi jest suplementowanie:

  • Witaminy D3 i i K2
  • Witaminy C
  • Tran lub bezpośrednio omega 3
  • W zależności od MTHFR i naszego poziomu we krwi – kwas foliowy w odpowiedniej formie.




Czy ćwiczyć przed zajściem w ciążę?

Oczywiście, nasze ciało dużo lepiej zniesie ciąże oraz sprawniej wrócimy po porodzie do formy. Należy pamiętać, że jeśli będziemy zarzynać się na treningach, to może utrudnić zajście w ciążę ponieważ nadmierny wysiłek a do tego zła dieta doprowadzi między innymi do zaburzeń hormonalnych.

Tytoń, alkohol, jedzenie mocno przetworzone – mam nadzieję, że każdy wie jak destruktywnie wpływa to na nasz organizm.

Ja na pewno będę przygotowywać się do ciąży świadomie. Mam tą szansę i chcę ją wykorzystać. Jeśli, któraś z Was czytając ten artykuł, już jest w ciąży, niech zastanowi się co może wykluczyć z diety, aby nie szkodzić sobie i dziecku. Prowadzenie dziennika żywieniowego to bardzo przydatna rzecz – polecam.

Ile czasu poświęcić na przygotowanie się do Ciąży ?

Minimalny czas, jaki warto poświęcić na te zmiany to około pół roku. Jednak należy pamiętać, że krótszy czas czy dłuższy, zależy od stanu naszego zdrowia. Istotne też jest jaką wykażemy postawę wobec zmian w żywieniu. Jeżeli ktoś potraktuje to jako poświęcenie, a potem wróci do starych nawyków to ok, ale szkoda.

Pamiętajcie, że dla przyszłych rodziców okres przygotowania i czas ciąży jest bardzo ważny, ale przede wszystkim ten krótki okres, ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój naszego dziecka przez całe jego życie.

Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie tego jak się przygotować do ciąży, lub ten artykuł pomógł Ci w jakiś sposób. Powiedz mi o tym w komentarzu poniżej.

Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z nowościami w żywieniu i treningu.

6 komentarzy.

  • Boczek jest zły! Wątróbka też…ale tylko dla mnie bo uważam że nie mam prawa decydować o cudzym życiu:) Poza tym cała reszta bardzo mi się podoba:) Od marca zaczęłam moje magiczne „pół roku”. Ćwiczę i jem zdrowo już kilka lat ale teraz jeszcze lepiej:P Świetny blog:)

  • Ja już po ciąży i nadal biorę swoje omega 3. Sądzę, że ogólnie kwasy omega 3 DHA są niezwykle potrzebne organizmowi, mają wiele zbawiennych dla organizmu ludzkiego właściwości. Biorę Gold Omega 3 i żyję w pełni zdrowia, co więcej, nawet czasem sobie pozwalam na zjedzenie tłustego mięsiwa bez obaw o cholesterol. I masz złe informacje odnośnie nabiału, najwięcej białka, protein i wapnia ludzki organizm wchłania z tłustego mleka, badania przeprowadzone były w zeszłym roku przez niezależnych ekspertów. A superfoods to pic na wodę np truskawki maja znacznie więcej super elementów niż acai.

    • Witam:)
      Nabiał to nie jedyne źródło wapnia:). Z racji innych wielu negatywnych dla ludzi właściwości, ja raczej nie jestem za spożywaniem nabiału.
      Pozdrawiam

  • Badanie na mthfr jest refundowane. Trzeba tylko spelnic jedno z kryteriow: conajmniej 2 poronienia lub urodzenie dziecka z wada/mi.
    Dodam jeszcze ze oboje z mezem mielismy je na nfz.

  • dziewczyny, a miałyście jakieś zaburzenia hormonalne przed zajściem w ciążę?? Słyszałam, że np ovarin dobrze reguluje gospodarkę hormonalną i wiele babeczek go bierze przed ciążą. Coś wiecie na ten temat?

    • Witam,
      moim zdaniem Ovarin nie jest dobrą opcją bo zawiera kwas foliowy w nieodpowiedniej formie.
      Zaburzenia hormonalne z różnych przyczyn mogą występować przed zajściem w ciążę. Należałoby znaleźć źródło tych zaburzeń

      Pozdrawiam serdecznie

Możliwość komentowania została wyłączona.