Coraz częściej zanim dieta zostanie ustalona, klient spotyka się z prośbą dietetyka o wykonanie badań krwi. Uważam, że jest to jedno z podstawowych zadań do wykonania. Stan naszego organizmu wyznacza kierunek w jakim powinno zmienić się żywienie danej osoby. Często nie kończy się na jedzeniu, ale na zmianach w podejściu do życia i otoczenia.
Każdy z nas jest inny, często też w innym etapie swojego życia. Nie znając pewnych danych na temat organizmu, z którym mamy pracować, trudno jest podejść indywidualnie do przypadku. Owszem … są pewne elementy stałe, pewne zalecenia, które należy zawsze wprowadzić na początku. W momencie zgłoszenia się do dietetyka z prośbą o pomoc – jednym z takich zaleceń jest wykluczenie glutenu, który nic nam odżywczego do diety nie wnosi a przyczynia się jedynie do pogorszenia się stanu naszych jelit.
Ilość badań, jakie są do wykonania zależy od dietetyka, który ich potrzebuje. Moim zdaniem sama morfologia to zdecydowanie za mało, aby ocenić stan organizmu klienta.
Często dostaję pytanie:
„A co z tej listy jest najważniejsze do wykonania? Tego jest tak dużo”.
Hmm… Zadając to pytanie zastanów się, co jest ważniejsze: nerki czy wątrobą, tarczyca czy stan jelit, prawa czy lewa ręka?
WSZYSTKO jest tak samo istotne!
Kolejne pytanie: „Jaki jest koszt badań?” Całkowity koszt zależy od tego, jak przychylny jest Twój lekarz pierwszego kontaktu. Ilość badań, jakie lekarz może wypisać na fundusz, jest określona w ustawie. Pozostałe badania robi się prywatnie. Zanim jednak pójdziesz do laboratorium, sprawdź ceny! Różnice w cenniku czasem są ogromne. Przy większej ilości badań ma to duże znaczenie. Więcej zostanie w twoim portfelu.
Wiele osób mówi, że badań oprócz tej garstki wypisanej od lekarza, robić nie będzie. Należy zatem zadać sobie pytanie: Lepiej zrobić „przegląd” raz w roku i wiedzieć na czym się stoi czy wydać dwa razy tyle na lekarzy i leki, gdy nasz stan zdrowia jest już dość mocno nadszarpnięty?
Nikt nie zadba o Ciebie lepiej niż Ty sam. Jeśli Tobie nie zależy na własnym zdrowiu to komu? Obowiązek przeglądu auta jest, ale bez auta w razie czego się obejdziesz. Obowiązku „przeglądu” własnego zdrowia nie ma, ale czy bez zdrowia się obejdziesz? Każdy z nas powinien taki obowiązek nałożyć na siebie samodzielnie aby uniknąć przykrych następstw własnego zaniedbania.
Badania krwi są bardzo istotne w ułożeniu diety, treningu czy doborze suplementacji. Czasem jeden produkt uznawany za super zdrowy, może akurat Tobie zaszkodzić z powodu stanu Twojego zdrowia, a Ty zastanawiasz się o co chodzi? Dlaczego nie chudnę? A może dlatego, że przegryzasz marchewkę po między posiłkami, ale nie wiesz, że masz problemy z insuliną?
Podejmując współpracę z dietetykiem pamiętaj, że badania to podstawa. Pamiętaj też, że zaniedbanego organizmu nie da się naprawić w tydzień. Daj sobie czas i uzbrój się w cierpliwość. Często trzeba udać się także do dobrego lekarza. I tu musi nastąpić współpraca między Tobą, dietetykiem i lekarzem.
Podstawowe badania krwi
Lista podstawowych badań krwi, które warto zrobić dostępna jest tu – pobierz. Należy być świadomym, że po analizie problemu może być konieczna wizyta u lekarza oraz wykonanie dodatkowych, szczegółowych badań laboratoryjnych.