NIETOLERANCJE POKARMOWE – alergia czy jednak nietolerancja?

Nietolerancja a alergia

Alergia i nietolerancje są coraz częściej spotykane wśród problemów i niedogodności zdrowotnych w naszym społeczeństwie. Jednak bardzo często pojęcia alergii i nietolerancją są mylone.

Alergia

Alergia jest to nieprawidłowa reakcja organizmu ze strony układu immunologicznego zarówno IgE oraz IgG na alergen ( co raz częściej mówi się również o przeciwciałach  IgA ).

Alergia IgE jest to reakcja natychmiastowa organizmu na alergen. Może to być pożywienie, ale również pyłki traw, drzew, lek czy zwierzę. Alergia ta jest bardzo niebezpieczna dla życia człowieka,  gdyż może  dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia

Alergia IgG zależna to reakcja opóźniona. Objawy mogą pojawić się nawet do 96 godzin, dlatego tak ciężko jest skojarzyć objaw z możliwą reakcją na spożyty pokarm. 

Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja polega na braku lub zbyt małej ilości enzymów potrzebnych do rozłożenia substancji np. fruktozy czy laktozy. Objawami  są występujące bóle brzucha czy wzdęcia.

Po co badać?

Wiele osób mimo wdrożenia zdrowej diety i poprawy stylu życia wciąż nie widzi poprawy w swoim zdrowiu.  Warto wtedy sięgnąć po testy na nietolerancje pokarmowe.

Z dużym powodzeniem i dobrymi rezultatami skorzystają na tym osoby z chorobami autoimmunologicznymi, a także osoby z wciąż wracającymi problemami skórnymi lub ze strony układu pokarmowego.

Należy pamiętać, że IgG to reakcje opóźnione, rozwijające się powoli a reakcja na produkt może się pojawić po dłuższym czasie (8-96 godzin po). W większości przypadków nie jest to jeden produkt a wiele, które nas uwrażliwiają. Rosnące przeciwciała przyczyniają się do stanu zapalnego w organizmie i mogą pogłębiać już istniejące problemy zdrowotne.

Reakcja IgG powstaje zawsze w następstwie uszkodzenia bariery jelitowej. Stąd też ważne jest, aby o nią dbać ( na temat bariery jelitowej powstanie inny artykuł i tam przybliżę bardziej ten temat). Bariera jelitowa jest swego rodzaju murem obronnym, który oddziela światło jelita od środowiska  wewnętrznego organizmu. Chroni go przed szkodliwym działaniem toksyn, antygenów pokarmowych czy mikroorganizmów chorobotwórczych. Dbamy o nią nie tylko pilnując tego, czym się odżywiamy, ale tez to, jaki styl życia prowadzimy. Stres jest jednym z czynników, który mocno upośledza funkcjonowanie bariery jelitowej, szczególnie wrażliwe są bakterie z grupy Bifidobacteria.

Objawy

Bardzo, często objawy nietolerancji mylone są lub nakładają się z objawami innych chorób np. różnego rodzaju choroby skóry jak AZS.

Organizm może manifestować problemy w postaci:

  • Problemów żołądkowo –  jelitowych ( biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia)
  • Problemy z wagą
  • Zespół metaboliczny
  • Bóle głowy
  • Stany depresyjne i zaburzenia nastroju, zmęczenie
  • Problemy skórne takie jak trądzik, przedwczesne starzenie się skóry, AZS, łuszczyca, świąd idiopatyczny, pokrzywka
  • Bóle stawów i mięśni
  • Nasilenie stanów zapalnych w chorobach autoimmunologicznych
  • Astma
  • Anemia
Testy na „nietolerancje”

Testy na nietolerancje pokarmowe wykonuje się za pomocą badań genetycznych lub testów wodorowych.

Jednak:

Testy na reakcje IgG nazywa się testami na nietolerancje pokarmowe i również tak tez potocznie o nich się mówi. Dlatego należy dobrze wiedzieć co chcemy zbadać.

Testy wykonuje się z pobranej krwi obwodowej lub niektóre firmy umożliwiają badanie z opuszka palca. Można być na czczo lub odstępstwo od ostatniego posiłku powinno wynosić minimum 2 godziny.

Jak stosować wyniki testu w codziennym życiu?

Trzeba wiedzieć po co się to robi-  to po pierwsze. Nie każdemu jest to potrzebne.

Mając wyniki najlepiej udać się do kogoś kompetentnego po pomoc. Wykluczając jedne produkty musimy wiedzieć czym je zastąpić. Inaczej jest to łatwa droga wpędzenia się w niedobory szczególnie witaminowo – mineralne.

Produkty stosuje się w formie eliminacyjno – rotacyjnej, czyli gdy jednych musimy się pozbyć, inne spożywamy w rotacji np. gdy jajko zjemy w poniedziałek, potem dopiero we czwartek.

Do zestawu wyników pacjent dostaje zestaw przepisów, dzięki którym może również lepiej poruszać się w „świecie” z wyeliminowanymi produktami.

Silne reakcje IgG mogą wykluczyć produkt nawet na rok.

Poniżej przykład wyniku nietolerancji pokarmowych.

Jest wiele sprzeczności w związku z testami na nietolerancje. Jedni je chwalą inni nienawidzą i uważają  za wyrzucone pieniądze.  W mojej pracy widzę, że dobrze wykonany test jest bardzo dobrym narzędziem do wykorzystania i przynosi wiele korzyści dla pacjenta.